Satış Odaklı Süreçle Gelir Artışı Sağlayın!

TORK
3 dakika
Satış Odaklı Süreçle Gelir Artışı Sağlayın!

Günümüzde satışları ve müşterileri, excel tablolar ya da e-postalarla yönetmek kayda değer bir zaman ve verim kaybı yaşatıyor. Gelirlerinizi artırmak için iyi işleyen bir müşteri ilişkileri yönetimi ile satış odaklı sürece kavuşmanız gerekir. Müşteri adayının bulunmasından, satışın gerçekleşmesine kadar geçilen aşamaları (tanışma, sunum, teklif, pazarlık, sözleşme vb. gibi) kayıt altında tutmak, kurumsal hafıza açısından çok önemlidir. Bunlar sizin ilk CRM faaliyetinizi oluşturur. Yıllar içerisinde bir müşteri portföyünüz mutlaka oluşmuştur. Bir müşteriyle olan ilişkiniz diğer bir müşteriyle kuracağınız ilişki ile aynı şekilde seyretmez. Müşterilerinizin davranışlarını, sektörünü, demografik özelliklerini, onlarla kaç kez görüştüğünüzü veya teklif geçtiğinizi takip etmek, onlarla ilişkinizi yönetmek ve tekrar satış yapmalarını sağlamak açısından çok kıymetlidir.

Gelelim konumuza. Tüm bu süreçleri geçtiğimizi varsayalım. Müşteri, aday olmaktan çıktı ve teklifiniz sipariş aşamasına döndü. Şimdi, bir takım kritik işleri yerine getirmeniz bekleniyor. İşte biz bu aşamaları "Satış Odaklı Süreç" yönetimi olarak adlandırıyoruz. Örneğin; kalem alım-satımı yapıyorsunuz. Müşterinizden gelen kalem siparişi üzerine deponuzda yeterli ürün olmadığını gördünüz. Kalem satın alması yapmanız veya üretmeniz, bununla paralel olarak çalışanlarınıza çeşitli görevler vermeniz, ürün teslimatını gerçekleştirmeniz, sonunda da fatura düzenlemeniz gerekiyor. İşte satış odaklı süreç, tüm bu aşamaları tek bir ekranda yönetmenizi ve koordinasyonu rahatça sağlamanıza olanak tanıyor. Bu kısımda edindiğiniz tecrübe ister istemez size doğru ve seri iş yapma avantajı sağlayacağından, kısa vadede şirketinizde gelir artışı gözlemlemenize de imkân tanıyor. Müşteri ilişkileri yönetimi ile paralel işleyen bir satış süreci işte bu yüzden kaçınılmaz hale gelmiştir.

Günümüzde satış ekiplerini yönetmek ve şirket içerisinde koordinasyonu sağlamak gerçekten güç. Ekibinizin üzerinde çalıştığı işlerin son durumunu, satış odaklı süreç yönetimi ve doğru CRM faaliyetleri ile daha sağlıklı şekilde yöneterek karlılığınızı maksimize edebilirsiniz.

Satış odaklı şirket yönetim programı TORK ile siz de kusursuz işleyen bir satış ve CRM deneyimine hemen kavuşabilirsiniz. Hesabınıza giriş yapmak için buraya Programı 30 gün boyunca ücretsiz kullanmak için buraya tıklayabilirsiniz!

Görüşmek üzere!  

TORK Yalın ERP Destek Ekibi