Nakit Akışı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Nihan Yılmaz - İçerik Uzmanı
6 dakika
Nakit Akışı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Nakit akışı; bir şirketin hem harcadığı hem de kazandığı paraları kapsayan, kasadaki nakitleri ifade eden bir kavramdır. Şirketin kasasına giren ve çıkan paraları ifade eder. Çift yönlü bir süreçtir. Nakit akışının şirketler için stratejik önemi vardır!

Nakit Akışı Nedir?

Nakit akışı, kısaca, işletmenin artan ya da azalan nakit durumudur. Çift yönlü değişimlerden oluşan süreçleri içerir. İşletmelerin faaliyet alanlarındaki işlerini daha sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi için önemli bir kavramdır. İşletmelerin nakit akışını efektif bir şekilde kontrol altında tutması ve bu işlemlerde bir denge kurması gerekir. Nakit kaynaklarının optimum bir şekilde kullanılması, nakit akışındaki denge ile doğru orantılıdır

Nakit Akışı Ne İşe Yarar?

Nakit, bir işletmenin sürekliliği için en önemli unsurlardan biridir. İş hacmini büyütmek için de nakit ihtiyacı vardır. Bu sebeple nakit akışının tüm operasyonlar için çok iyi kurgulanması gerekir. Nakit eksikliği standart operasyonları sekteye uğratır. Ayrıca, işletme prestiji açısından da önemlidir. Piyasada nakit bakımından itibarı olan firmalar, birçok avantaj sağlar. Bu sebeple şirketin devamlılığı, piyasada yer edinmesi ve rutin prosedürlerin işletilmesi için nakit akışı süreçlerinin verimli bir şekilde işletilmesi gerekir.

İşletmelerdeki iflasların nedenlerinin başında nakit eksikliği gelir. Girişimlerde nakit rezervi yetersizse işler başlamadan sona erebilir. Operasyonel faaliyetlerin odak noktasında nakit akışı vardır. Doğru işleri doğru nakit kaynağı ayrılmazsa ve bu nakitler doğru yönetilmezse işletme kısa vadede birçok sorunla karşılaşacaktır. Bu sebeple nakit akışının en önemli işlevi, işletmenin operasyonel faaliyetlerinin sürekliliği ile doğrudan bağlantılıdır.

Nakit Akışı Türleri

  • Operasyonel nakit akışı: “Çalışma sermayesi” olarak da bilinir. Şirketin temel operasyonel faaliyetlerinden elde edilen nakit akışıdır. Bir hizmet ya da ürün satışı ile nakit girişi ve bu ürün ve hizmetleri temin etmek için yapılan nakit çıkışıdır. Bu iki değer arasında fark varsa diğer finansal kaynaklarla desteklemek gerekir.
  • Operasyon dışı nakit akışı: İşletmenin temel operasyonel faaliyetleri dışında elde edilen ya da elden çıkan nakitlerdir. Varlık satışlarından şirket ortaklarının mal varlıklarından şirkete nakit aktarılması gibi birçok nakit faaliyeti bu kapsamda değerlendirilir.
  • Finansal nakit akışı: Dış kaynaklardan elde edilen ya da dış kaynaklar için ödenen nakitlerdir. Banka kredileri, borçlar, yatırımcı işlemleri ve hisse senetleri gibi işlemler bu başlık altında ele alınır.

Nakit ve Kâr Arasında Fark

Nakit, kasadaki para miktarıdır. Kâr, bir muhasebe terimidir. Bir işletme çok iyi satış yapabilir; ancak bu satış vadeli bir işlemle yapılmışsa muhasebede kâr görünebilir; ancak kasada bu işlemin karşılığı henüz yoktur. Muhasebe sisteminde kâr olarak görünen kalemler, kasaya yansımadığı sürece nakit artışı söz konusu olmaz. Yani faturası kesilen bir işlem kâr olarak görünse de ücret tahsiline kadar nakit akışında değişiklik olmayacaktır. Bu sebeple nakit ve kâr, birbirine benzeyen ancak işlemler bakımından farklı kavramlardır.

%100 e-Dönüşüm ürünü TORK ile kasa veya banka hesaplarınıza giren/çıkan nakitleri sistem içerisinde yer alan Nakit Akışı tablosu üzerinden 12 haftalık olarak görüntüleyebilirsiniz. TORK hesabınıza giriş yaparak işletmeniz için çok değerli olan bu özelliği kullanmaya hemen başlayın! Hesabınıza girmek için buraya deneme hesabı oluşturmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Aklınıza takılan herhangi bir soruda teknoloji uzmanlarımızla iletişime geçmekten lütfen çekinmeyin. Bize ulaşmak için hemen tıklayın!

Sağlıkla kalın!