Gelir Gider Tablosu Nasıl Hazırlanır?

Mertcan Kurt - İçerik Uzmanı
5 dakika
Gelir Gider Tablosu Nasıl Hazırlanır?

Gelir gider tablosu, bir şirketin ekonomik sürecinde önemli bir takip mekanizmasıdır. Şirketin genel ekonomik durumunu görmeyi sağlar. İşletmenin gelecekle ilgili planlar oluşturmasına yardımcı olur. Gelir gider tablosu hazırlamanın bazı püf noktaları vardır!

Gelir Gider Tablosu Nedir?

Gelir gider tablosu, kısaca, işletmenin kazançları ile giderlerinin kaydedildiği bir tablodur. Belirlenen dönemde kâr ya da zarar durumunu ortaya koyar. İşletmenin mali başarısının bir göstergesidir. Hesap Tipi Gelir Tablosu, gelir ve giderlerin yan yana listelendiği bir tablodur. Rapor Tipi Gelir Tablosu ise, her kalemin gruplar halinde işlendiği bir tablo türüdür.

Gelir Gider Tablosu Hazırlama

Gelir gider tablosu nasıl hazırlanır sorusunun cevabı için bazı hususlara dikkat çekmek gerekiyor. Her şeyden önce mali tablo hazırlama ilkelerinin harfiyen yerine getirilmesi önemlidir. Böylece ana gelirler dışında öngörülemeyen kazançlar da düzenli olarak takip edilebilir. Mali tablo ilkelerine göre düzenli gelir gider tablosu hazırlanması, şirketlere, başka işletmelere karşılaştırma yapma imkanı verir.

Gelir gider tablosu hazırlamak için dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

  • Belli bir tutarı olmayan işlemler, tabloya işlenmemelidir.
  • İşletmenin gelir ve giderleri öngörülen ya da öngörülemeyen kazanç ve zararlar ayrı gruplar halinde belirtilmelidir.
  • Sürekli olan ve olmayan gelir ve giderler ayrı ayrı gösterilmelidir.
  • Olağan gelirler ve giderler; olağandışı gelirler ve giderler ayrı ayrı belirtilmelidir.
  • Finansman giderleri ile ayrı bir alanda gösterilmelidir.
  • Yıl içindeki gelirler gelir hesaplarında alacak bölümüne; giderler de gider hesapları bölümüne eklenmelidir.
  • Dönem sonu envanter işlemleri gelir tablosunda gösterilmelidir.
  • Satılan malların kaydı ayrı ayrı belirtilmelidir.
  • Gider hesapları, gelir tablosundaki ilgili gider hesaplarına aktarılarak hesap kapatılmalıdır.
  • Gelir ve gider hesapları, dönem kar ve zarar hesabına aktarılarak, hesap kapatılmalıdır.

Bulut Tabanlı Gelir Gider Programı

Gelir gider tablosu hazırlama işlemlerinde bulut tabanlı çözümler firmalara büyük avantajlar sağlıyor. Gelir ve gider tablosu, ofis dokümanları yerine bulut tabanlı muhasebe programlarında da hazırlanabilir. Böylece tabloya mekandan bağımsız olarak internet bağlantısı olan her yerden ulaşılabilirsiniz. İşlemler anlık olarak herhangi bir yerden kaydedilebilir. %100 e-Dönüşüm ürünü TORK ile rahatlıkla Gelir/Gider takibi yapabilir, müşteri odaklı çalışır ve dilediğiniz her yerden e-Fatura alıp gönderebilirsiniz.

TORK hesabınıza giriş yapmak için buraya deneme hesabı oluşturmak için buraya tıklayın. Aklınıza takılan herhangi bir soruda teknoloji uzmanlarımızla iletişime geçmekten lütfen çekinmeyin. Bize ulaşmak için hemen tıklayın!

Sağlıkla kalın!