Bulut ve SaaS Teknolojilerinin Avantajları

Tork Destek
7 dakika
Bulut ve SaaS Teknolojilerinin Avantajları

Dijital sistemler geliştikçe bilgisayar sistemleri kullanıcılarının dijital dokümanlar veya görseller paylaşma, depolama ve bunları yönetmeleri zorlaşıyor. Bulut ve SaaS teknolojileri, yeni teknolojiler arasında farklı sektörlere sağladıkları avantajları ile öne çıkıyor. Verilere herhangi bir zamanda herhangi bir mekandan ulaşma imkanı sağlayan bulut teknolojisi, hızlı ve kolay bir online çözümdür. SaaS teknolojisi ise, birçok avantajı bulunan yazılım dağıtımı modelidir.

Bulut Teknolojisi Nedir?

Bulut teknolojisi ya da cloud computing, “bulut bilişim” olarak da bilinir. Bilgisayar, tablet, laptop, akıllı telefon ve sunucu gibi elektronik cihazlar arasında paylaşım sağlayan bir teknolojidir. İnternet tabanlı ve üstün özellikli veri depolama ve paylaşma sistemidir. Bilgi işlem hizmetlerinin internet tabanlı bulut ağı aracılığıyla kullanıcılar arasında paylaşımına imkan veren online hizmet türüdür.

Bulut Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

Bulut teknolojisinin sağladığı en önemli avantajlar, zaman ve mekan sınırı olmadan veri paylaşıma izin vermesindir. Herhangi bir oryantasyon ya da eğitim gerekmeden kullanılabilmesi, server yatırımı gibi ek maliyetlere ihtiyaç duyulmaması ve bakım masraflarının olmaması gibi avantajları da öne çıkmaktadır.

Bulut teknolojisini sağladığı önemli avantajları şunlardır;

 • Sunucular, veritabanları, ağlar, yazılımlar ve makineler arasında kaynak paylaşımına izin verir.
 • Server ve veri merkezi kurma, donanım ve yazılım satın alma masraflarını ortadan kaldırır, maliyetleri azaltır.
 • Dijital verilerin, görsellerin ya da dokümanların farklı cihazlar arasında paylaşımını sağlar.
 • Çoklu yedekleme alanları kullanmayı sağlar.
 • Bakım, onarım ve ek hizmet maliyetlerine katlanmak gerekmez.

SaaS Teknolojisi Nedir?

SaaS, “Software as a Service” ifadesinin kısaltmasındır. “Hizmet olarak yazılım” olarak tanımlanır. Bulut sistemine dayanan bir yazılım dağıtım sistemidir. Donanımlar, yazılımlar ve güvenlik sistemlerinin bulut sağlayıcısı tarafından yönetildiği bir sistemdir. Finanstan reklama, pazarlamadan servis çözümlerine kadar birçok sektörde ve iş kolunda kullanılabilir. Yazılımların, internet tabanlı bir sistemle dağıtılmasını sağlayan bir modeldir.

SaaS Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

SaaS, kullanıldığı sistemlerde maliyetleri önemli ölçüde azaltan, farklı iş çözümlerine imkan veren bir sistemdir. Şirket içi sistemleri yönetmekten hızlı dağıtımına kadar birçok avantajı vardır.

Saas teknolojisinin sağladığı bazı avantajlar şunlardır;

 • Birbirleri ile bağlantılı ve uçtan uca iş süreçlerine imkan verir.
 • Kolaylıkla yapılandırılabilir ve kişiselleştirilebilir.
 • Verilerin hızlı bir şekilde taşınabilirliğine olanak tanır.
 • Esnek ücretlendirme modelleri geliştirebilmeyi sağlar.
 • Kapsamlı bir bulut güvenliği sağlar.
 • Yerinde destek maliyetlerini azaltır ya da sıfırlar.
 • Online destek hizmetlerine olanak verir. 
 • Ölçeklendirilebilir.

Türkiye'nin ilk ve tek SaaS Yalın ERP programı olan TORK, KOBİ’ler için geliştirilmiş yeni nesil bir şirket yönetim yazılımıdır. Dijital dönüşümü %100 destekleyen TORK, şirketleri dijital çağa adapte ederek maliyetleri düşürür, iş süreçlerinin mekandan bağımsız bir şekilde “satış süreci odaklı” yaklaşımla yönetilmesini sağlar. 

Hesabınıza giriş yapmak için buraya TORK'u belirli bir süre ücretsiz denemek için buraya tıklayabilirsiniz.

TORK Destek Ekibi